با حضور وزیر آموزش و پرورش؛

۲۵۴ پروژه با ۸۶۰ کلاس درس در خوزستان افتتاح شد

۱۱ مهر ۱۳۹۸ | ۰۷:۴۳ کد : ۲۵۸۲ اخبار برگزیده
آئین بهره‌برداری از فضاهای آموزشی سیل‌زده استان خوزستان و همچنین افتتاح ۲۵۴ پروژه آموزشی احداثی امروز با حضور وزیر آموزش و پرورش برگزار شد.
۲۵۴ پروژه با ۸۶۰ کلاس درس در خوزستان افتتاح شد

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان نوسازی مدارس کشور، مهراله رخشانی‌مهر در آیین بهره‌برداری از ۲۵۴ فضای آموزشی در قالب ۸۶۰ کلاس درس با تحلیل از خیرین مدرسه ساز به ویژه مدیرعامل فقید جامعه خیرین مدرسه‌ساز، دکتر حافظی اظهار کرد: نهالی که مرحوم حافظی و دوستانش در سال ۷۷ کاشتند امروز به درخت پرثمری تبدیل شده است که آثار آن در جای جای کشور قابل مشاهده است،  ساخت ۳۰ درصد مدارس در استان‌های مختلف کشور در قالب بیش از ۱۳۰ هزار کلاس درس،  ساخت  ۵۰ هزار کلاس درس در سال های ۹۶-۹۷ و ساخت ۳۰ هزار کلاس درس در سال ۹۸ از جمله این فعالیت‌هاست.

وی ادامه داد: تعهدات خیرین طی سال های ۹۶ تا ۹۸ رشد چشمگیر داشته است و از ۸۰۰ میلیارد تومان به ۱۵۰۰ میلیارد تومان رسیده است، البته در کنار آن دولت نیز سهم خود را در پروژه‌های خیرین ادا کرده است.

رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور با اشاره به اینکه طی سال های  ۹۶ تا ۹۸ از ردیف پروژه‌های مشارکتی بیش از ۱۵۰۰ میلیارد تومان تامین اعتبار شد و تخصیص اعتبار در این سال‌ها ۱۰۰ درصدی بوده است.

رخشانی‌مهر ضمن قدردانی از اقدامات خیرین خطاب به آنان گفت: امروز حافظی و هر یک از شما خیرین  مدرسه ساز الگویی هستید که ثروتمندی را در بخشش تجربه می‌کنید.

وی گفت: علی رغم تمام تلاش‌های صورت گرفته  امروز ۳۰ درصد مدارس کشور نیازمند تخریب و بازسازی و بیشترین کلاس‌های درس تخریبی در تهران، خراسان رضوی، گیلان، خوزستان و سیستان و بلوچستان قرار دارند.

رخشانی‌مهر اظهار کرد: ۱۰ استان کشور از جمله البرز، سیستان و بلوچستان، آذربایجان غربی، تهران، قم و خوزستان زیر خط میانگین کشوری قرار دارند.

وی با اشاره به اینکه میانگین سرانه فضای آموزشی کشور ۵/۲ متر مربع است،  تصریح کرد: این در حالی است که اکنون خوزستان با سرانه ۴/۸۳ زیر خط میانگین قرار دارد و برای رساندن استان به خط میانگین در سال‌های اخیر تلاش‌های زیادی توسط دولت و خیرین صورت گرفت.

رئیس سازمان نوسازی مدارس کشور با اشاره به اینکه کشور ما جز کشورهای حادثه خیز دنیاست و در زلزله و سیل جز رتبه ‌های بالا خطرپذیری هستیم، گفت: در دنیا برای مقابله با بلایای طبیعی، اسکان موقت و آمادهسازی شرایط برای افراد آسیب‌دیده،  ساختمان‌هایی با اهمیت بالا طراحی و اجرا می‌شود که به نام پایگاه مدیریت بحران است.

رخشانی‌مهر با اشاره به اینکه در آیین‌نامه زلزله در آخرین ویرایش آن ساختمان‌ها در چهار گروه عمده از حیث مقاومت قرار دارند، گفت: در سیل فروردین‌ماه ۱۱۳ مدرسه خوزستان در معرض آسیب قرار گرفتند که ۸۷ مدرسه نیازمند تعمیرات اساسی و ۳۵ مدرسه نیازمند تخریب و بازسازی بودند که البته از قبل در لیست تخریب و مقاوم سازی قرار داشتند و با کمک خیرین مدرسه‌ساز و از محل اعتبارات ملی و استانی و کمک وزارت نفت از بحران سیل در فضاهای آموزشی عبور کردیم.


( ۲ )

نظر شما :