معاون وزیر و رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور خبر داد:

۲ هزار کلاس درس جدید در ایام دهه فجر افتتاح می‌شود

۰۶ بهمن ۱۳۹۷ | ۱۲:۴۰ کد : ۵۶۷ اخبار برگزیده
معاون وزیر و رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور از افتتاح ۲ هزار کلاس درس جدید در چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی خبر داد و گفت: از این تعداد یک هزار کلاس درس با مشارکت خیّرین نیکوکار ساخته شده است.
۲ هزار کلاس درس جدید در ایام دهه فجر افتتاح می‌شود

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور، دکتر مهراله رخشانی‌مهر به منظور بازدید، افتتاح و آغاز ساخت چندین فضای آموزشی و همچنین شرکت در چند نشست تخصصی با مسئولان آموزش و پرورش و نماینده مردم شهرستان‌های گرمسار و آرادان در مجلس شورای اسلامی، در قالب سفر یک روزه به استان سمنان سفر کرد.

وی در ابتدای ورود به شهرستان ایوانکی با حضور در مزار شهدای هشت سال دفاع مقدس، به مقام شامخ شهدا ادای احترام کرد و سپس در آئین کلنگ‌زنی دبستان ۱۲ کلاسه بدر ایوانکی حاضر شد.

معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور در ادامه با حضور در آئین افتتاح مدرسه 6 کلاسه مسلم بن عقیل در گرمسار، با اشاره به خدمات ارزشمند نظام مقدس جمهوری اسلامی در طول 40 سال گفت: سرانه فضای آموزشی کشور قبل از انقلاب، به ازای هر دانش آموز 1.5 مترمربع بود که این میزان هم‌اکنون به 5.2 مترمربع رسیده است.

وی خاطرنشان کرد: در اوایل انقلاب برای ساخت و توسعه مدارس با اجرای طرح شهید رجایی برنامه‌ریزی و اقدامات شایان ذکری برای پیشبرد این اهداف، توسط دولت‌ها و با همکاری خیّرین در 40‌ سال گذشته انجام شد که بسیار قابل توجه و ارزشمند بوده است.

وی تصریح کرد: طی دو سال اخیر نیز، بیش از 50 درصد مدارس ساخته شده در کشور با همکاری خیّرین بوده است.

رخشانی مهرادامه داد: ساخت 1100 مدرسه با همکاری بنیاد برکت وابسته به ستاد اجرائی فرمان حضرت امام(ره)  طی این سال ها برای رفع مشکلات زیرساختی در حوزه  فضاهای آموزشی ایران اقدامی ارزشمن و بی نظیر است.

رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور با بیان اینکه هم اکنون 30 درصد فضاهای آموزشی کشور تخریبی است، تأکید کرد: با وجود آمار قابل توجه مدارس تخریبی، تغییر کاربری فضای آموزشی تحت مالکیت آموزش و پرورش به هیچ عنوان معنا ندارد و مسئولان باید برای رفع این چالش برنامه‌ریزی کنند.

وی در ادامه از افتتاح 2 هزار کلاس درس در ایام دهه فجر خبر داد و یادآور شد: از این تعداد یک هزار کلاس درس با مشارکت خیّرین ساخته شده است.

رخشانی‌ مهر با بیان اینکه ساخت مدرسه در سایت‌های مسکن مهر در اولویت سازمان قرار دارد، یادآور شد: در این مناطق 26 هزار کلاس درس جدید باید ساخته شود.

وی با تأکید براینکه استفاده از مصالح باکیفیت در افزایش عمر مفید مدارس ضروری است، خاطرنشان کرد: به طور میانگین ضریب عمر مفید مدارس کشور 45 تا 50 سال است.

دکتر رخشانی‌مهر در ادامه با همراهی غلام‌رضا کاتب نماینده مردم شهرستان‌های گرمسار و آرادان، از چندین فضای آموزشی این شهرستان‌ها بازدید کرد و مسائل و مشکلات آنها را مورد بررسی قرار داد.

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان سمنان نیز در حاشیه افتتاح مدرسه خیّرساز مسلم بن عقیل گرمسار گفت: برای اجرای این طرح بیش از 13 میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است که از میزان اعتبار یک میلیارد ریال از سوی خیّرنیکوکار حسن ناصری تأمین شده است.

سعید هژبری افزود: این مدرسه در زمینی به مساحت 2 هزار و 248 مترمربع و با 478 مترمربع زیربنای آموزشی، یک هزار و 559 مترمربع عملیات محوطه سازی و  211 متر دیوارکشی به بهره برداری رسید..

در استان سمنان 793 فضای آموزشی، پنج هزار و پنج کلاس درس به مساحت 653 هزار و 934 متر مربع وجود دارد، 41 درصد کلاس‌های درس این استان نیازمند مقاوم سازی و 36 درصد نیز نیازمند تخریب و بازسازی است.

کلید واژه ها: رئیس سازمان نوسازی مدارس کشورتغییر کاربری فضاهای آموزشیسرانه فضای آموزشیمدارس تخریبی


نظر شما :